Rowerkiem po wiedzę

W dniu 31.05.23 r. uczniowie klas od V – VIII wybrali się na 23 Pokazy z  Fizyki,  które odbyły się na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej organizowane przez Fundację Nauka dla Przemysłu i Środowiska .

Tematem programu było: Magia Fizyki, nie bądź bezwładny- poznaj siły bezwładności, W krainie cieczy i gazów, Światło i jego sąsiedzi.

Na warsztaty pojechaliśmy na rowerach, ponieważ taka wycieczka jest świetną okazją do sprawdzenia naszych umiejętności, jako młodych członków ruchu drogowego, jak również jest świetnym sposobem na sprawdzenie swojej kondycji fizycznej.

Przed samym wyjazdem zostały sprawdzone rowery  każdego uczestnika, czy nadają się one na tak daleką trasę. Czuwał nad tym nasz Pan Dyrektor, który bardzo starannie sprawdzał hamulce, opony, zapięcie kasków i przypomniał nam o zasadach jakich mamy się trzymać wyjeżdżając na drogę.

Wyjazd odbył się punktualnie o godz.10.00 spod głównego parkingu naszej szkoły. Do pokonania była trasa około 11 km. Sam przejazd był bardzo przyjemny, ponieważ większość drogi to ścieżki rowerowe, ponadto pogoda tego dnia nam sprzyjała.

Pokaz został zaplanowany na godz. 12.00, w dużej sali wykładowej politechniki. Mogliśmy choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwi studenci. Na pokazy przybyli uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych i średnich z województwa podkarpackiego. Wśród widzów byli również studenci i pracownicy uczelni.

Program składał się z czterech bloków tematycznych. Uczniowie obejrzeli doświadczenia fizyczne demonstrujące zagadnienia z mechaniki, elektromagnetyzmu oraz praw związanych z ciśnieniem atmosferycznym i akustyką oraz światła. Większość prezentowanych doświadczeń była bardzo efektowna. Widzowie mogli zobaczyć skomplikowaną aparaturę i przyrządy laboratoryjne. Wykładowcy akademiccy, którzy wykonywali doświadczenia, wyjaśniali zagadnienia związane z różnymi prawami fizyki. Do pomocy w czasie doświadczeń zaproszono także młodzież z widowni. Doświadczenia demonstrowali: mgr Magdalena Kulig, dr Leszek Pyzika, dr Jan Mamczur, inż. Karol Karpowicz i dr Marek Gorgol.

Nauka tego przedmiotu dzięki pokazom stała się łatwiejsza i atrakcyjniejsza oraz pomogła lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

Bardzo spodobał się nam wszystkim pomysł, połączenia aktywności fizycznej z nauką. Dzięki temu wzbogaciliśmy swoją wiedzę z zakresu takich przedmiotów jak fizyka czy chemia i spędziliśmy aktywnie czas. W końcu jazda na rowerze to też fizyka.

Aleksandra Welc Klasa VI