Rok 2009-2010
Inauguracja roku szkolnego 2009/2010
1 września , o godz. 8.00, wszyscy uczniowie naszej szkoły zebrali się w kościele na mszy którą odprawił proboszcz S. Balawender. Następnie wszyscy, pod opieką rodziców i nauczycieli, udali się do szkoły.
Pan dyrektor powitał uczniów i nauczycieli, życzył wielu sukcesów w nauce i w pracy. Potem poinformował wszystkich o zmianach, jakie zaszły w szkole i przedstawił nowych nauczycieli:
W tym roku szkolnym przybył do nas p. Mariusz Ziemiański, który będzie uczył wych. fiz. Za p. Annę Kozdraś, która w tym roku szkolnym jest na urlopie zdrowotnym, matematyki będzie uczyć p. A. Wójcik.
Dużo zmian zaszło w wyglądzie budynku szkoły, który pięknie się prezentuje po renowacji, jakiej został poddany latem. Budynek został ocieplony i pięknie pomalowany. Do głównego wejścia prowadzi nowy chodnik ułożony z kostki brukowej. Teren wokół szkoły został uporządkowany, wyrównany i obsiany trawą. Wewnątrz szkoły też nastąpiło sporo zmian, w niektórych klasach pojawiły się nowe meble, podłogi i pomoce szkolne. W tak odnowionej szkole przyjemnie teraz przebywać.
Z wizytą w Nowinach
18 września, uczniowie kl. II pod opieką p. J. Pary oraz członkowie zespołu redakcyjnego naszej szkolnej gazetki pod opieką p. A. Klatki złożyli wizytę w redakcji Nowin. Okazją ku temu była 60-ta rocznica naszego regionalnego dziennika. Pierwszym punktem wizyty była wspólna fotografia, którą umieszczono na tytułowej stronie jubileuszowego wydania gazety. W sali konferencyjnej poznano jak zmieniał się wygląd gazety „Nowiny” przez 60 lat. Następnie odwiedzono różne działy gazety, Dziennikarze pokazali nam swój warsztat pracy i niektóre jej tajniki. Wszystko to przyda się w redagowaniu szkolnej gazetki „Żaczek”
Wybory do samorządu
W tym roku szkolnym opiekunem Samorządu Szkolnego została p. K. Thier. Dnia 23 września odbyły się w naszej szkole wybory do samorządu. W tym roku przebiegały one według nowych zasad. Kandydaci do samorządu przeprowadzili kampanię wyborczą, prezentując się całej społeczności szkolnej. Informowali, jak zamierzają działać i zachęcali do głosowania. 23 września głosowanie odbywało się na wszystkich przerwach.
Komisja wyborcza zaznaczała na listach każdego głosującego, który wrzucał do urny kartę do głosowania z zakreślonym nazwiskiem swojego kandydata. Komisja podliczyła głosy i ogłosiła wyniki. Przewodniczącym został Kondrad Rożkiewicz (VI)
zastępcą – Dominika Kościółek (IV),
sekretarzem – Arek Płodzień (IV),
skarbnikiem – Jakub Stachów (V).
Zielona Szkoła
W dniach 28-30 września uczniowie kl. V i VI przebywali na „Zielonej szkole”. Organizatorem tego przedsięwzięcia było stowarzyszenie „Trzeźwa Gmina” w Chmielniku, w ramach projektu „Dbajmy dziś o bezpieczne jutro”. W tych dniach dziećmi opiekowali się p. A. Klatka, p. A. Wójcik, p. A. Taras i p. M. Ziemiański. Dzieci przebywały w „Domu Młodzieży” w Chmielniku, gdzie uczestniczyły w zajęciach terapeutycznych, sportowych i plastycznych.
Ważnym punktem było wspólne przygotowanie posiłków, ognisko i dyskoteka.
Dzień Edukacji
13 października odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji oraz Pasowanie uczniów kl. 1.
Przewodnicząca rady rodziców P. J. Czarnik na ręce dyr. W. Wardy złożyła bukiet kwiatów i życzenia dla wszystkich nauczycieli. Samorząd Uczn. Pod opieką p. K. Thier przygotował program artystyczny oraz zabawne upominki dla nauczycieli. Uczniowie kl. 1 pod opieką swojej wychowawczyni A. Maciołek zaprezentowali się wszystkim zebranym. Wykazali się swoimi umiejętnościami odpowiadając na pytania, rozwiązując zagadki, które zadawały im uczniowie kl. 4 ” A. Hus i D. Kościółek. Pan dyrektor dokonał uroczystego pasowania pierwszaków na uczniów naszej szkoły.
Wycieczka do Łańcuta
28 października odbyła się wycieczka do Łańcuta, w której udział wzięli uczniowie kl. II i IV pod opiekę wychowawców ” pani Krystyny oraz Thier pani Ireny Pary . Celem wycieczki było zwiedzanie zamku, oranżerii, powozowni, storczykarni , oraz zapoznanie się z historią zabytku i rodów mieszkających tam w przeszłości. Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń jej uczestnikom.
Święto Niepodległości
10 listopada z okazji 91rocznicy odzyskania niepodległości odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia . W programie słowno-muzycznym występowali uczniowie klasy VI pod kierownikiem p. B. Drzał. Wszyscy uczniowie mogli poznać polską drogę do niepodległości. Uczennice klasy VI, przygotowane przez p. J . Zawadzką zaśpiewały piękne piosenki legionowe i patriotyczne.
Zabawa Andrzejkowa
27 listopada dla wszystkich dzieci zorganizowano zabawę andrzejkową. Młodsi uczniowie świetnie bawili się pod opieką wychowawców, którzy organizowali dla nich ciekawe zabawy i konkursy. Nie odbyło się bez wróżb andrzejkowych : wróżby z serduszkiem, układanie butów czy lanie wosku. Wigilia Szkolna 22 grudnia, tradycyjnie, w naszej szkole odbyła się wigilia szkolna. Dzieci łamały się opłatkiem i składały sobie życzenia. Dla młodszych uczniów zorganizowano poczęstunek w klasach, natomiast uczniowie klas starszych zebrali się w jadalni szkolnej. Po posiłku wszyscy udali się do Sali gimnastycznej, gdzie na tle pięknej dekoracji świątecznej, odbyło się przedstawienie kolędnicze przygotowane przez uczniów klasy II i ich wychowawczynię p. J. Parę. Wprowadziło ono wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój.
Zabawa noworoczna
16 stycznia, w godz. 1500- 1800 odbyła się zabawa choinkowa. Dzieci z młodszych klas przebrały się w barwne i ciekawe stroje, tak więc szkoła zapełnia się : księżniczkami, wróżkami, nie zabrakło też rycerzy, Indian i czarnoksiężników. Do tańca przygrywał zespół Yamaha, panowie z zespołu wspaniale organizowali zabawy i konkursy dla dzieci. Mamy z Rady Rodziców przygotowały poczęstunek i pomagały w organizacji całości imprezy.
Dzień babci i dziadka
21 stycznia, w naszej szkole odbyła się impreza środowiskowa, na którą uczniowie zaprosili swoje babcie i dziadków. Program uroczystości był bardzo urozmaicony. Wszyscy uczniowie zaangażowali się w jej organizacje. Dla swoich babci i dziadków występowały przedszkolaki, dzieci z kl. „0”-III, oraz uczniowie klas starszych. Najmłodsi najpiękniej jak potrafili recytowali wiersze i śpiewali piosenki. W wykonaniu uczniów klasy II zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie kolędnicze. Bardzo podobał się wszystkim występ uczniów kl. III. Po występach zaproszeni goście udali się do świetlicy szkolnej na przygotowany dla nich poczęstunek. Impreza przebiegała w serdecznej i rodzinnej atmosferze.
![]() |
![]() |
![]() |
Tyczyn w poezji”
17 marca w MGOK w Tyczynie odbył się konkurs plastyczno-recytatorski pt: „Tyczyn w poezji dziecięcej zorganizowany w ramach Gminnego Forum Samokształceniowego Nauczycieli. Warunkiem udziału w konkursie była:- recytacja wiersza o Tyczynie (własna twórczość rodzinna lub zaczerpnięta z literatury regionu) ” wykonana do wiersza praca plastyczna. Rozstrzygnięcie konkursu zostało poprzedzone wystawą prac konkursowych 15 marca w sali widowiskowej MGOK w Tyczynie. W konkursie wzięły udział dzieci z kl.II i III z naszej szkoły. Karolina Fura z kl. II zapisała II miejsce
Jak oni śpiewają
7 kwietnia odbył się w naszej szkole finał konkursu „Jak oni śpiewają”, zorganizowany przez samorząd uczniowski. Jednym z głównych organizatorów i prowadzących był J.Stachów z klasy V. W jury konkursu zasiadali : ks. S. Balawender, A. Taras, I.Zawadzka, oraz uczniowie : T.Borowiec, J.Maciołek, P.Nowak, i K.Rożkiewicz. Uczestnikami konkursu były dzieci od kl. „0” do „VI”, które prezentowały zgłoszone wcześniej i przygotowane piosenki. Zwyciężył duet z kl. „II” ” Kinga Czarnik i Natalia Nowak – piosenka pt. „Jagódki”.
Tragedia narodowa
10 kwietnia wydarzyła się olbrzymia tragedia w historii Polski. O godz. 8.56 doszło do katastrofy polskiego samolotu na lotnisku wojskowym w Smoleńsku. W katastrofie samolotu Tu 154 zginęli: Prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką, wraz z 94 osobami. To były najważniejsze osoby w państwie. Lecieli by oddać hołd polskim ofiarom zamordowanym tam 70 lat temu. Oddali wszystko co mieli ” swoje życie” A kraju ogłoszono siedmiodniową żałobę narodową.
3 Maja
30 kwietnia odbyła się uroczysta akademia z okazji obchodów świąt majowych. Klasa VI przeniosła nas w czasy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Recytując wiersze opowiedzieli nam o ówczesnych czasach, o konfliktach dręczących Polskę, o państwie, które było osłabione przez zaborców, oraz o sile jaką mieli Polacy aby wydobyć kraj z kryzysu. Akademia zakończyła się wierszem z okazji Dnia Flagi wygłoszonym przez ucz. M Bombę
Moja Mała Ojczyzna
30 kwietnia, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała Konkurs Wiedzy o Gminie Tyczyn pt. „Moja Mała Ojczyzna”. Odbył się on w siedzibie biblioteki. Konkurs miał formę pisemnego testu. Jego zadaniem było sprawdzenie wiedzy uczestników ze znajomości literatury obowiązkowej. W konkursie wzięli udział nasi uczniowie z kl. V : T. Borowiec, J. Kupiszewska, J. Stachów, P. Warchoł. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 12 maja. Uczeń J. Stachów zajął II miejsce.
Świat Poezji
14 maja, w naszej szkole, odbył się szkolny konkurs recytatorski ” Świat poezji Doroty Gellner”, zorganizowany przez samorząd uczniowski. W skład jury weszły panie D. Paluch ” bibliotekarka filii Miejsko Gminna biblioteka publiczna , A. Klatka i A. Wójcik. Konkurs prowadzony był przez uczniów kl. 4 ” Dominikę Kościółek i Arka Płodnia . W konkursie wzięli udział uczniowie od kl. „0” do kl. 4. Recytacja wierszy przeplatana była piosenkami ze słowami poetki, wykonaniu dzieci z kl. „0” i dziewcząt z kl. 6. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia. Zwycięscy to: 1. M ” Przemek Przystaś z kl. 3, 2. M ” Patrycja i Natalia Fornal z kl. 2, 3. m. ” Natalia Chruściel z kl. 3.
XXVII Pieszy Rajd Uczniów Szkół Podstawowych Gminy Tyczyn
29 maja, 17 uczniów z naszej szkoły, pod opieką p. A. Wójcik i p. A. Tarasa wyruszyło kolejny raz, aby wziąć udział w wiosennym pieszym rajdzie szkół naszej gminy. Tym razem miejscem docelowym była Hermanowa. Po przybyciu na miejscu dzieci otrzymały ciepły posiłek. Następnie uczestnicy rajdu wzięli udział w rozgrywkach sportowych, grach i zabawach, a także konkursach, m. Inn. w Konkursie wiedzy o Gminie Tyczyn i konkursie plastycznym. W obu konkursach nasi uczniowie zajęli III miejsc. Nie zabrakło też ogniska z pieczeniem kiełbasek.
Dzień Dziecka
1 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Z tej okazji odbyły się tylko dwie pierwsze lekcje. Potem dzieci z kl. „0”-II pojechały do kina „Zorza” w Rzeszowie na film pt. „Disco robaczki „. W szkole, dla dzieci z kl. III i IV, odbyła się projekcja filmu pt. „Alwin i wiewiórki 2”. Na Ali gimnastycznej został rozegrany turniej siatkówki, w którym udział wzięły dziewczęta i chłopcy z kl. V i VI. Zwycięską drużyną okazała się drużyna chłopców z kl. V. Rozegrali oni mecz „trójek” z zespołem nauczycieli i pokonali ich 3:0
Wycieczka do Krakowa
10 czerwca uczniowie klas III-VI, pod opieką swych wychowawców, udali się na autokarową wycieczkę do Krakowa. Celem był Park Wodny i kino trójwymiarowe. Duże wrażenie na wycieczkowiczach zrobił gmach parku wodnego i długie, wijące się zjeżdżalnie. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się jacuzzi solankowe i zjeżdżalnia wodna ” Aligator”. Bardzo podobała się Wyspa piratów oraz grzybek, z którego ciągle tryskała woda. Dużo osób udało się w kierunku basenu do pływania, ścianek wspinaczkowych, platform oraz długich zjeżdżalni. Po pobycie w parku wodnym uczestnicy wycieczki udali się do kina I Max w Krakowie na film „W głębi oceanu”. O godz. 20.00 wszyscy pełni wrażeń powrócili do domu.
W rezerwacie „Wielki Las”
17 czerwca uczniowie kl. IV-VI wzięli udział w warsztatach ekologicznych w rezerwacie „Wielki Las” w Czudcu, zorganizowanych przez ZK Wisłok w Rzeszowie. Wyprawia do lasu odbyła się przy pięknej słonecznej pogodzie. Pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o rezerwacie oraz organizowała dla dzieci gry dydaktyczne i zabawy. Po przejściu ścieżką dydaktyczną i wykonaniu różnych zadań, na miejscu biwakowym rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbaski. Po posiłku, z nowymi siłami i pełni zapału, uczestnicy wyprawy przystąpili do kolejnych gier i zabaw. Aż żal było wracać” O godz. 14:00 w doskonałych nastrojach wróciliśmy do szkoły.
Unijne Projekty
W bieżącym roku nasza szkoła rozpoczęła realizacje programu współfinansowanego przez Unię Europejską „Dajmy dzieciom szansę – program upowszechnia wychowania przedszkolnego w Kielnarowej”\. W ramach projektu powstał oddział przedszkolny, odpowiednio wyposażony i przystosowany do potrzeb w wieku od 3 do 5 lat. Realizacja projektu rozpoczęła się 1 września 2009 r. i trwać będzie do 31 sierpnia 2012 roku. Opiekunką i wychowawczynią w przedszkolu jest p. Anna Salach. Drugim projektem w którym bierze udział nasza szkoła jest program „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. Istną projektu jest wielokierunkowe i wieloaspektowe wspieranie rozwoju uczniów, nakierowane na rozwój naturalnych talentów, poprzez praktyczne działania dzieci pod kierunkiem nauczyciela. Projekt skierowany jest do uczniów klas 1. Jego realizacja rozpoczęła się 1 września 2009 r. i trwać będzie przez kolejne trzy lat