tel./fax: 17 2219 344
meil: spkielnarowa(..małpka...)gmail.com
lub biuro(..małpka..)spkielnarowa.pl

NIP 813 26 43 503
Regon 001131780

[Rozmiar: 43340 bajtów] Do wakacji
Skuteczna nauka słówek
[Rozmiar: 43340 bajtów]
Zostań mistrzem
Tu kliknij aby przejść do platformy
GRY EDUKACYJNE "PISUPISU" Tu kliknij aby przejść do strony

Gazetka

Ekstremalny początek roku szkolnego

7 września odbyła się szkolna wycieczka do największego Parku Rozrywki w Polsce
„Energylandii”. Uczniowie świetnie bawili się na ekstremalnych atrakcjach np. najwyższym i
najszybszym w Europie rollercoasterze „Hyperion” lub tych mniej ekstremalnych np.
„Energuś” czy widokowe koło młyńskie „Wonder will”. W parku jest 6 tematycznych stref:
Bajkolandia (magiczna kraina dla najmłodszych), Strefa familijna (przeznaczona dla całych
rodzin), Strefa ekstremalna (miejsce pełne adrenaliny i szalonych przygód dla dorosłych i
młodzieży), Water Park (strefa wodna inspirująca się tropikalnymi wyspami), Smoczy gród
(mieści się w niej piękne malownicze miasteczko wyjęte niczym z władcy pierścieni) oraz
Aqualantis (inspirowana starożytnym zatopionym miastem).

 

Nasi odważniejsi uczniowie
bawili się na ekstremalnych rozrywkach, zdecydowanie najbardziej podobały im się „Zadra” i
„Hyperion” natomiast ci mniej odporni na przeciążenia, również znakomicie się bawili. Na
wycieczce towarzyszyła nam świetna atmosfera a świecące słońce dodawało nam energii do
dalszej zabawy. Przyjechaliśmy w okresie złotej polskiej jesieni przez co całość parku była
tematycznie udekorowana: różnokolorowe dynie, jesienne ozdoby oraz halloweenowe
figury. Dlatego wśród nas istniał magiczny klimat.
Emilia Bałda, Michał Korbecki KL VIII

 

 

Gra o Konstytucję

Niedawno obchodziliśmy Święto Pracy, Dzień Flagi oraz Narodowe Święto Konstytucji Trzeciego Maja. W naszej szkole każdego roku mieliśmy z tej okazji uroczystą akademię. Tym razem majowe święta uczciliśmy inaczej.

Część  uczniów wybrała się na „Rajd rowerowy z flagą”. Na wszystkich rowerach znajdował się biało-czerwony element patriotyczny – flaga, wstążka, kokarda narodowa. Uczestnicy przejeżdżając zaplanowaną trasę, wzbudzali zainteresowanie mieszkańców naszej wioski, których mamy nadzieję, że zainspirowali do wywieszenia flag na swoich domach. Wycieczka rowerowa z pewnością była świetną formą aktywności jak i świętowania.

Uczniowie, którzy zostali w szkole, mieli zorganizowaną „Grę o Konstytucję”. Wszyscy razem zebrali sie na sali gimnastycznej, każdy musiał mieć biało-czerwony element np. strój, kokardę narodową lub wstążkę.  Na początku wszyscy odśpiewali hymn, każdy czekał na część artystyczną, jednak prowadzący zaskoczyli wszystkich zapowiadając nadejście królewskiego wysłannika. Każda klasa, ze swoim opiekunem zajęła przypisane jej stanowisko. Gdy zabrzmiały bębny do sali wkroczył herold z listami od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Władca w ręce uczniów powierzył specjalną misję. Uczestnicy musieli wykorzystać swoją wiedzę i informacje zdobyte w trakcie gry oraz materiałów, które zdobywali rozwiązując zagadki, odkrywając tajemnice ukryte na obrazach Jana Matejki. Młodsi uczniowie, mieli m.in. wykonać godło oraz „żywą flagę”. Wszyscy byli niezwykle zaangażowani w grę. Efekty ich pracy były imponujące. Każdy z uczestników „Gry o Konstytucję” otrzymał królewski certyfikat prawdziwego patrioty.

Zarówno na rajdzie jak i w szkole miło i aktywnie spędziliśmy czas. Była to świetna odskocznia od zajęć oraz zwyczajowych akademii. Jestem pewna, że wszystkim podobała się ta forma świętowania, tak ważnych dla nas Polaków świąt.

Gabriela Gorzelec klasa 7

,,Zaopiekujmy się Ziemią!”

„Ponieważ Ziemia opiekuje się nami, zaopiekujmy się Ziemią. Odwzajemnijmy miłość jaką nas obdarza, utrzymując ją w czystości i szczęściu”

 

Dnia 22 kwietnia 2022 roku w Szkole Podstawowej w Kielnarowej obchodzony był Dzień Ziemi. W tym celu zorganizowana została akademia poświęcona zagadnieniom związanych z ochroną naszej planety, koniecznością dbania o nią i obowiązku opieki nad nią.

Na początku odbył się ,,Sąd nad Ropuchą”- w przedstawieniu brali udział uczniowie klasy VII m.in. Dominika Skiba, Michał Korbecki, Kamil Kurasz, Izabela Stanio. Dali oni pokaz znakomitej gry aktorskiej. Przedstawienie odbywało się w sali sądowej, na ławie oskarżonych zasiadała Ropucha oskarżona o , że jest trująca, brzydka i szkodliwa. Adwokat płaza starał się udowodnić jej niewinność i ukazywał pozytywne aspekty istnienia tego zwierzątka. Po wysłuchaniu oskarżyciela, obrońcy i świadków sąd udał się na naradę.

W tym czasie odbyła się druga część akademii – pokaz mody w wykonaniu klas 1-3. Ubrania oraz akcesoria były zrobione z rzeczy, które podlegają recyklingowi, takich jak: butelki, worki, kapsle, kubki, gazety, kartony, itp. Dzieci udowodniły, że można w intrygujący i nietypowy sposób zrobić ciekawe stylizacje z prostych rzeczy. Kreatywność uczniów robiła ogromne wrażenie.

Po pokazie mody zaprezentowały się przedszkolaki i zerówka prezentując muzyczne przedstawienie. W trakcie występu na scenie zagościli również Maja i Łukasz z klasy szóstej, którzy urzekli wszystkich swoim tańcem.

 

Po wszystkich występach pojawił się po raz drugi sędzia, który ogłosił wyrok – Ropucha oficjalnie uznana została za niewinną, ponadto sędzia nakazał objąć ją ochroną. Sąd nie ujrzał w tym stworzeniu nic negatywnego, wręcz przeciwnie, jej obrona udowodniła jej zalet oraz pożyteczności.

Uroczystość została zakończona triumfem Ropuchy i gromkimi brawami publiczności. Wręczono rownież nagrody w konkursie ekologicznym ,,Eko Torba”. I miejsce zajęła Weronika z klasy 5, II miejsce należy do Ani z klasy 7, natomiast III miejsce do Karoliny z klasa 7.

Za przygotowanie uroczystości odpowiadały Panie: Joanna Sobusiak, Irena Para, Iwona Karnas, Alicja Maciołek, Alicja Fic, Anna Paśko, Iwona Zawadzka, Izabela Liskowicz.

 

Weronika Maciej klasa 8

Jak pogodzić pasję z nauką?

Cześć mam na imię Ewa i chodzę do piątej klasy.
Na pewno wszyscy się zgodzimy, że szkoła jest bardzo ważna i nie wolno jej lekceważyć. Czasem jednak trudno znaleźć nam czas na naukę i zajęcia dodatkowe. W moim przypadku zajęciem dodatkowym i jednocześnie moją pasją jest gra na flecie poprzecznym. Naukę gry na tym instrumencie zaczęłam gdy miałam 8 lat. Obecnie te umiejętności rozwijam grając w Dziewczęcej Orkiestrze Dętej Miasta Rzeszowa –„Fanfara”. Zespół ten działa od ponad 40 lat przy Zespole Szkół Nr 1 i WDK w Rzeszowie. W repertuarze orkiestry znajdują się przede wszystkim utwory rozrywkowe.
Swoją przygodę z orkiestrą zaczęłam trzy lata temu. Najpierw były to lekcje indywidualne, a potem już próby ze wszystkimi orkiestrantkami. Nasze spotkania odbywają się w piątki w 6 liceum w Rzeszowie. Trwają zwykle dwie godziny. W poniedziałki mam zajęcia indywidualne. Wtedy uczę się jak grać poszczególne utwory będące w repertuarze orkiestry. Oprócz prób często gramy koncerty z różnych okazji. We wtorki mam lekcje również z fletem z Panią, która uczy mnie od podstaw. To jest czas na utwory klasyczne. W dni wolne od zajęć ćwiczę sama w domu po 30 min.

Jak tą pasję pogodzić z obowiązkami szkolnymi? Dla mnie sposobem na to, jest systematyczne uczenie się i bycie gotowym na każdą lekcję. Codziennie po szkole, po krótkim wypoczynku odrabiam zadanie i przygotowuję się na kolejny dzień. Kiedy mam próby, te czynności wykonuję późnym popołudniem. Czasami bywa ciężko, ale lubię to co robię i dlatego nie poddaję się. Żeby coś osiągnąć trzeba ćwiczyć. Dziewczęca Orkiestra Dęta jest dla mnie bardzo ważna, ponieważ dzięki niej mogę rozwijać swoje umiejętności muzyczne, zawierać nowe znajomości i też choć trochę pomagać innym grając na koncertach charytatywnych.
Ewa Gorzelec klasa 5

Tajemnica starego domu – opowiadanie detektywistyczne

Cała historia zaczęła się na wakacjach, które spędziłem na Mazurach. W całej okolicy wszyscy mówili tylko o tym dziwnym i tajemniczym domu w głębi lasu. Jak każdy prawdziwy detektyw postanowiłem to sprawdzić.
Z informacji, które usłyszałem trudno było określić dokładne miejsce tego domu, dlatego gdy go znalazłem była już noc. Cała okolica sprawiała upiorne wrażenie, dom był stary, dookoła „rosły” uschnięte drzewa, między wysoką trawą widać było dziwne niebieskie obiekty, a w oddali stał rozwalony wóz. Dreszczyku dodawały zapalone światła w tym olbrzymim, zniszczonym domu, który wyglądał na dawno opuszczony.
Postanowiłem podejść bliżej. Było słychać szum, choć wiatru nie było. Nagle w oknie pojawiła się sylwetka człowieka, zatrzymałem się ale nie zostałem zauważony. Zdziwiło mnie dziwne zachowanie tej tajemniczej osoby, podszedłem jeszcze bliżej i to był błąd bo chyba zostałem zauważony. Padłem na ziemie i zastanawiałem się co dalej. W trawie obok coś zaczęło się ruszać, to nie był dobry znak zwłaszcza że trawa była wysoka, a to coś się do mnie zbliżało. Wolałem nie wstawać, bo czułem, że jestem obserwowany, czołgając się dotarłem do samochodu. Szybko wsiadłem do niego i odjechałem.
– Nigdy więcej !!! – powiedziałem sam do siebie. Jednak ciekawość zwyciężyła i postanowiłem tam wrócić tylko w dzień.
Nazajutrz światło dzienne rozwiązało część zagadek. Niebieskie obiekty się kamieniami, które w świetle księżyca przybierały taki dziwny kolor. Kolejna tajemnica to uschnięte drzewa wokół których bujnie rośnie trawa i też proste wyjaśnienie. Tereny wokół domu to bagna, a jak wiadomo drzewa nie lubią takiego podłoża w przeciwieństwie do traw.
Nadal nie wiem dlaczego słuchać szum choć nie ma wiatru, może coś tam jest. Mimo to poszedłem w stronę domu. Przy okazji przyjrzałem się wozowi, był tam jakiś napis, ale nie udało mi się go odczytać. Zrobiłem zdjęcie i poszedłem do domu.
Dom był olbrzymi, zniszczony, obszedłem go dookoła. Nagle zobaczyłem małe uchylone drzwi do piwnicy. W środku panował półmrok, na ścianach były półki z porozbijanymi butelkami i słoikami. Na parterze nie było nic interesującego, postanowiłem zobaczyć co jest na piętrze. Na końcu schodów były pancerne drzwi, otwierane hasłem.
– O co tutaj chodzi? – pomyślałem. Zszedłem na dół i wtedy drzwi wejściowe zaczęły się otwierać, szybko się schowałem za szafę.
– Gdzie on jest? – zapytał męski głos
– Gdzieś tu jest. – odezwał się drugi.
Do domu weszło dwóch mężczyzn ubranych w garnitury, zaczęli się rozglądać, ale szybko zrezygnowali i gdzieś wyszli. Korzystając z okazji wyszedłem z ukrycia i wtedy coś spadło z szafy z hałasem.

– Oby nie usłyszeli – szepnąłem do siebie.
Niestety usłyszeli i zaczęli mnie ścigać, przerażony wypadłem z domu przez piwniczkę i pobiegłem w stronę lasu. Przedzierając się przez las, potknąłem się o gałąź i sturlałem się z górki prosto do rwącej rzeki. W końcu udało mi się wydostać na brzeg. Zdezorientowany błąkałem się po lesie sam nie wiem jak długo. W pewnej chwili usłyszałem ścigających mnie mężczyzn, nie wiedziałem gdzie uciekać. Do mnie podjeżdża samochód, a ze środka słyszę:
– Wsiadaj do samochodu!
Mam wybór wsiąść lub dać się złapać, wybrałem to pierwsze. Za kierownicą siedział starszy lekko siwiejący mężczyzna.
-Miałeś dużo szczęścia, że cie nie złapali.-odezwał się.
-Kim oni są?
-Odkryłeś dom w lesie i jednocześnie wielki sekret.
-Co?!
-Dawno temu mieszkała tu bardzo bogata rodzina, ale się wyprowadzili z dnia na dzień.
-Dlaczego?
-Wojsko potrzebowało lokacji na tajne laboratorium, a to miejsce idealnie się nadawało. Prawdopodobnie wykupili ten teren od nich choć nie wiem na pewno.
-A ten wóz i całe otoczenie dlaczego tak wyglądają?
– Właśnie dlatego nie jestem pewien czy oni dobrowolnie opuścili ten dom.
Coraz bardziej zacząłem się bać, a zarazem chciałem się dowiedzieć wszystkiego.
– Co oni tam badają?
-Pracują nad nową bronią chemiczną, a ci agenci pilnują by nikt się o tym nie dowiedział. Dlatego wokół panuje tak upiorny widok, szum jest puszczany z głośników ukrytych na suchych drzewach, a całości dopełniają świecące się światła oknach, choć dom wydaje się opuszczony.
-A skąd ty to wszystko wiesz?
-Sam byłem jednym z nich, ale rzuciłem to i sam jestem teraz poszukiwany.
– To co mam zrobić?
-Wyjedź jak najdalej i nigdy nikomu o tym miejscu nie mów.
Posłuchałem jego rady i następnego dnia byłem już za granicą. Po kilku miesiącach myślami wróciłem do tych wydarzeń, przemyślałem to jeszcze raz. Zgadnijcie do jakiego wniosku doszedłem, że tajemniczy mężczyzna, który mi pomógł nadal jest agentem.

Łukasz Horzępa kl. VI

Przyjaźń zawarta ze sportem w szkole, to przyjaźń na całe życie – uroczyste otwarcie sali gimnastycznej.

We wtorek 26 października 2021 roku o godzinie 12.00 odbyło się wielkie otwarcie sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Kielnarowej.

Gdy nadszedł  ten dzień, wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz wiele zaproszonych gości, miedzy innymi: Burmistrz, Radni, pani Poseł Krystyna Wróblewska, dyrektorzy szkół z gminy Tyczyn oraz rodzice z Rady Rodziców zebrali się na naszej nowej sali gimnastycznej. Program uroczystości był bardzo bogaty. Po uroczystym poświęceniu sali i przecięciu wstęgi, uczniowie naszej szkoły pokazywali swoje umiejętności na najwyższym poziomie.

 

Pokazy taneczno-ruchowe w wykonaniu klasy V oraz uczennic z zespołu Flimero były prezentowane naprzemiennie z występami dzieci wyróżniających się pięknymi głosami, wzbudzając przy tym zachwyt publiczności. Uczestnikom uroczystości czas umilił również występ, prowadzącej zajęcia z najmłodszymi uczniami szkoły, artystki cyrkowej, Pani Aleksandry Klimasz, która  wraz z mężem przygotowała pokaz pełen miłych wrażeń, przepełniony wieloma elementami akrobatyki sportowej. Duet ten wystąpił niedawno w telewizyjnym show „Mam Talent!”.

 

 

Warto było poświecić wiele dni na próby, aby zobaczyć i usłyszeć świetne tańce, piosenki i akrobacje gimnastyczne. Wszystko to zrobiło duże wrażenie na uczestnikach uroczystości.

Podsumowując ten wielki dzień – zgadzam się w 100%, że ,,Przyjaźń zawarta ze sportem w szkole, to przyjaźń na całe życie”.

Maja Pindyk klasa V

Okiem ucznia: JAK POGODZIĆ PASJĘ Z NAUKĄ?

Nie od dziś wiadomo, że godzenie nauki z naszymi zainteresowaniami, zwłaszcza tymi, które pochłaniają większość naszego wolnego czasu nie należy do łatwych. Tak jest i w moim przypadku. Cheerleading, to sport, który kocham, mimo, że wymaga on ode mnie wielu poświęceń i wyrzeczeń. Należę do zespołu taneczno-akrobatycznego „Flimero Tyczyn” i chodzę na treningi 3 razy w tygodniu od 2018 roku. Nie zawsze mogę sobie pozwolić na wyjście z koleżankami po szkole, na rower, lody czy inne przyjemności, ponieważ wiem, że czekają obowiązki domowe, szkolne i treningowe. Mogę śmiało powiedzieć, że to właśnie cheerleading nauczył mnie organizacji czasu, tak aby wykorzystywać każdą wolną minutę. Na przykład często uczę się w drodze na trening lub później kiedy wracam do domu. Dzięki temu po powrocie mam chwilę dla siebie na odpoczynek. Jeśli w szkole zostaje zapowiedziany sprawdzian, staram się zacząć przyswajać wiedze jak najwcześniej, tak aby nie zostawiać całego materiału do nauki na ostatnią chwilę. Bardzo ważna jest sumienność tak samo na zajęciach treningowych jak i w szkole. Wiem, że nie mogę pozwolić sobie na zaległości i wszystko staram się robić na bieżąco. Uważam, że codziennie choć na chwilę powinnam zaglądać do książek. U mnie bardzo dobrze sprawdza się tygodniowy kalendarz wywieszony na lodówce. Tam rozpisuje sobie godziny treningów, nauki, wpisuje sprawdziany i kartkówki, wtedy jestem spokojna, że o niczym nie zapomnę.
Moje hobby pokazało mi, że jeśli czegoś bardzo chcemy wszystko jest możliwe. Powtarzam układy z treningów w domu, uczę się ich, wykonuje ćwiczenia zadane przez naszą trenerkę tak aby być w jak najlepszej formie. Nie robię tego tylko dla siebie, ale dla całej mojej drużyny, ponieważ wiem, że musimy na sobie polegać. Dzięki temu odnosimy sukcesy, wygrywamy zawody, dostajemy nagrody (medale, puchary i dyplomy). Jeździmy na obozy i wycieczki, a przy tym świetnie się bawimy. Gdyby działo się to kosztem moich wyników w szkole to musiałabym odpuścić treningi, a na to nie mogę sobie pozwolić.
Moją wyrobioną obowiązkowość przekładam na naukę, jeśli mam coś zrobić, czegoś się nauczyć staram się robić do od razu lub w najbliższej wolnej chwili. Choć nie raz jestem zmęczona, zadania wydają mi się nudne, myślę o późniejszej satysfakcji z dostania dobrej oceny. To jak myśl o wygranym pucharze na męczących treningach. Uważam, że takie nastawienie to klucz do sukcesu.
Maja Czajkowska kl. V

Okiem ucznia: Egzamin ósmoklasisty w czasach pandemii

W tym roku egzaminy ósmoklasisty odbyły się w dniach 25.05-27.05 w ścisłym reżimie sanitarnym. Aby przystąpić do egzaminu, zdający przed godz. 9:00 musieli stawić się w swoich szkołach. Tam w pierwszej kolejności odbyło się losowanie ławek, po czym, gdy wszyscy zajęli miejsca, członkowie komisji egzaminacyjnej przypomnieli zasady obowiązujące w czasie pisania testu. Następnie rozdane zostały arkusze egzaminacyjne i od tego momentu na sali zapanowała cisza.

Wiedza ósmoklasistów weryfikowana była z trzech przedmiotów – języka polskiego, matematyki oraz języka obcego.

W pierwszym dniu uczniowie zmagali się z zadaniami z języka polskiego. Na rozwiązanie testu i napisanie wypracowania uczniowie mieli przeznaczony czas 120 minut. Pierwsza część egzaminu dotyczyła utworu Adama Mickiewicz ,,Pan Tadeusz”, który pojawił się wcześniej na egzaminie próbnym. Dlatego niektórzy mogli się go nie spodziewać ponownie na właściwym egzaminie. Tematy rozprawki i opowiadania, czyli drugiej części egzaminu wymagały od uczniów rzetelnej znajomości lektur. W rozprawce należało rozważyć czy człowiek w trudnych sytuacjach poznaje samego siebie.

W tym roku z powodu nauczania zdalnego wymagania egzaminacyjne zostały zmienione, nie wszystkie lektury i zagadnienia obowiązkowe zostały w nich ujęte.

Następnego dnia uczniowie zmierzyli się z obliczeniami matematycznymi. Na

rozwiązanie arkusza egzaminacyjnego mieli 100 minut. Większość zdających uważa, że

zadania otwarte były najtrudniejszą częścią egzaminu, ponieważ aby je prawidłowo rozwiązać

wymagały dużego wysiłku umysłowego. Natomiast, porównując do egzaminu próbnego z

matematyki, zadania zamknięte okazały się łatwiejsze i uczniowie mogli z nich uzyskać większą liczbę punktów, a tym samym podnieść wyniki procentowe z egzaminu.

Na arkuszu z matematyki nie pojawiły się takie kwestie jak liczby rzymskie, własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej i elementów statystyki opisowej.

Trzeciego dnia uczniowie zmagali się z wiedzą na temat języka obcego nowożytnego.

Większość uczniów zdawała język angielski, a czas jaki był przeznaczony na rozwiązanie zadań z arkusza to 90 minut. Znaczna część uczniów uważa, że egzamin z języka obcego okazał się tym najłatwiejszym. Wymagania postawione przed zdającymi były mniejsze niż w poprzednich latach. Z zakresu egzaminu usunięto m.in. czas Past Perfect oraz mowę zależną.

Podsumowując, egzaminy ósmoklasistów w obliczu nauki w roku szkolnym 2020/2021, która niemalże w całości miała charakter zdalny, zostały przeprowadzone bardzo sprawnie. Przygotowania do testu pomimo panujących warunków przebiegły zgodnie z planem, materiał został w całości omówiony i powtórzony. Jak w każdym egzaminie uczniowie spotkali się z tematami, które dla niektórych były spodziewane, a dla innych zaskakujące. Można było również spotkać się z zadaniami łatwiejszymi i trudniejszymi. Natomiast bez względu na wyniki końcowe egzaminów, uczniowie przystępując do nich odebrali jedną najważniejszą lekcję, mianowicie wszyscy przekonali się, iż do tego rodzaju obowiązków należy podejść poważnie, zaczynając naukę odpowiednio wcześnie i bez względu na warunki, przygotowania oprzeć na sumiennej i rzetelnej pracy.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021 będą ogłoszone 2 lipca, natomiast zaświadczenia uczniowie otrzymają 9 lipca.

Aleksandra Tereszkiewicz i Jakub Para klasa VIII

MAJOWE ŚWIĘTA NARODOWE

Zbliża się maj i wraz z nim nasze święta narodowe. No właśnie, ale co to za święta i skąd się wzięły? Postaram się Wam to nieco przybliżyć.

Warto zacząć od tego, że obchody majowych świąt narodowych dzielą się na 3 dni – 1, 2 i 3 maja. W każdy z tych dni obchodzimy coś innego jednak niezmiennie związanego z naszym krajem.

1 maja-Święto Pracy

Święto zapoczątkowane zostało buntem pracowników jednej z firmy w Chicago (USA) jeszcze w roku 1886. Bunt szybko przerodził się w strajk. Walczono na nim między innymi o dobre warunki pracy i wyższe wypłaty. Strajk niedługo potem został stłumiony. Trzy lata później na kongresie we Francji organizacja, która kierowała partiami komunistycznymi tzw. II Międzynarodówka ustanowiła Święto Pracy.Datę tego święta wyznaczono w dniu rocznicy zajść w Chicago. Można powiedzieć, że jest to święto międzynarodowe. Do dziś jest obchodzone przez wiele krajów na świecie. W Polsce na początku obchodzono je nielicznie. Dodatkowo obchody święta utrudniała II wojna światowa. Jednak po wojnie w 1950 r. Święto Pracy zostało ustanowione świętem narodowym. W ten dzień nikt nie pracuje.

2 maja- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Jest to jedno z najmłodszych świąt w naszym państwie.Zostało ustanowione 20 lutego 2004 r. Szczególnie w tym dniu promowana jest nasza flaga. Czy data 2 maj jest przypadkowa ? Otóż nie. Wiążą się z tym pewne wydarzenia. Jedno z nich nawiązuje do wydarzeń z tego dnia ale 1945 roku, kiedy to podczas walk o Berlin, pięciu polskich żołnierzy wywiesiło Polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa. Był to znak zwycięstwa nad Niemcami. Drugi powód ustanowienia tej daty sięga czasu, kiedy oficjalną nazwą naszego państwa była Polska Rzeczpospolita Ludowa. W tym to właśnie okresie 2 maja ściągano flagi po Święcie Pracy 1 maja aby nie wisiały podczas Święta Konstytucji.

Dzisiaj, w dniu tego święta na budynkach, urzędach, a także balkonach naszych domów wywieszamy biało – czerwone flagi. Także wielu z nas nosi kokardy w kształcie rozetki. Są też organizowane uroczystości. Jedną z najgłośniejszych była zorganizowana w Bytomiu w 2009 r., kiedy to 500 osób z biało – czerwonymi parasolkami utworzyło prawdopodobnie największą flagę Polski.

3 Maja – Święto Konstytucji 3 Maja

Święto zostało ustanowione na pamiątkę uchwalenia Polskiej konstytucji w 1791 r. wtedy pierwszej w Europie, a drugiej na świecie. Pierwszą podpisano dwa lata wcześniej w Stanach Zjednoczonych. Powołanie do życia Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Dokument podpisany na Zamku Królewskim w Warszawie był na ówczesne czasy bardzo nowoczesnym i postępowym aktem prawnym. Pomimo, że przetrwał tylko czternaście miesięcy,przez okres kolejnych rozbiorów był dla Polaków pomocą w dążeniu do odzyskaniu niepodległości.

Święto Konstytucji 3 Maja było jednym z pierwszych świąt narodowych uchwalonych po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Święto to jest obchodzone od 1919 r. W czasach II wojny światowej jak również w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zostało zniesione, a w 1990 r. przywrócone na nowo.

Obecnie 3 maja zazwyczaj świętowane jest poprzez różnego typu parady, marsze, zawody sportowe i pikniki rodzinne. Z okazji święta organizowane są liczne pochody trzeciomajowe w różnych miastach w Polsce. Odbywają się także oficjalne uroczystości o charakterze wojskowym.Jednocześnie w rocznicę uchwalenia Konstytucji jest obchodzone w Polsce od 1920 r. święto kościelne Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

W związku z obecnie panującą sytuacją pandemiczną myślę, że w tym roku obchody majowe będą inaczej wyglądały niż zwykle. Nie mniej jednak pamiętajmy, że waga świąt nie zmalała i dlatego to nas powinno zmobilizować do bardziej kreatywnego ich spędzenia.

GABRIELA GORZELEC KLASA VI

 

 

„Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”  – każda dziewczyna powinna to przeczytać!

Witam, mam na imię Ewa i chodzę do 4 klasy.  Chciałabym Was zachęcić do czytania książek, przecież każdy wie, że literatura to okno na świat. Zacznę od nowości, która pojawiła się w naszej szkolnej bibliotece.

Niedawno moja wychowawczyni zaproponowała mi i moim koleżankom, abyśmy z okazji Dnia Kobiet sięgnęły po książkę Anny Dziewit – Meller pt. ,,Damy, Dziewuchy, Dziewczyny.  Historia w spódnicy 

Książka opowiada o znanych Polkach, które mają na swoim koncie wiele przygód i dokonań.  

Przez karty opowieści przeprowadzi nas Anna Henryka Pustowójtówna. Jej historia, podobnie jak wiele innych, wspomnianych w tej książce, została nieco przez nas zapomniana. A szkoda, bo śmiało można powiedzieć, że była to dziewczyna, która spędzała sen z powiek nie tylko swoim rodzicom, ale także… zaborcom! Nic więc dziwnego, że autorka wybrała tak niezwykłą postać na narratorkę swojej książki. 

Heńka Pustowójtówna zabierze nas w wiele różnych miejsc, oddalonych od siebie nie tylko na mapie, ale także w czasie! Zajrzymy między innymi na nieco mroczny, skandynawski dwór, gdzie poznamy losy siostry Bolesława Chrobrego. Wspólnie udamy się do kopalni w Wieliczce, gdzie przyjrzymy się obowiązkom pierwszej kobiety, będącej chirurgiem!  

Wśród opowieści znajdziecie także historię Simony Kossak, córki słynnych malarzy, która nie poszła w ślady rodziców. Zamiast wziąć w dłonie pędzel i paletę, postanowiła poświęcić swoje życie przyrodzie. 

O kim jeszcze przeczytacie w książce 

Mi najbardziej spodobała się historia pani Krystyna Skarbek. Podczas II wojny światowej zdobywała informacje dla Polski o planach lub zamiarach wroga. Dzięki swoim umiejętnościom aktorskim została wypuszczona na wolność z aresztu. Taki James Bond w spódnicy. 

Innymi bohaterkami książki są m.in. Wanda Rutkiewicz – królowa gór, Magdalena Bendzisławska – pierwsza kobieta chirurg oraz Krystyna Krahelska – kobieta, która użyczyła twarzy syrence Warszawskiej. 

Gwarantuję, że będzie to udana i zaskakująca podróż po historii wybitnych Polek, o których nie zawsze pamiętamy tak, jak na to zasługują! Gorąco zachęcam Was do lektury. Moja starsza siostra już ją przeczytała. J 

Ewa Gorzelec klasa IV

[Rozmiar: 43340 bajtów] BIP
RODO
Ubezpieczenie uczniów od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Polisa PZU NNW Edukacja
Nr 1053543514
Zgłoszenie szkody telefon: 801 102 102 lub 22 566 5555

Dziennik elektroniczny

Terminy spotkań z rodzicami w roku szkolnym 2022-2023

(uwaga - wszystkie spotkania zaczynamy o godzinie 16.30)

13 września 2022 - organizacja pracy szkoły, wybór Rady Rodziców, zapoznanie z dokumentacją szkoły regulującą prawa i obowiązki uczniów, zasady oceniania itp.

24 listopad 2022 - Sprawy bieżące - wyniki w nauce

2 luty 2023 - podsumowanie pracy, wyniki klasyfikacji

18 maj 2023 - Sprawy bieżące - wyniki w nauce

Szkolną gazetkę na stronie szkoły redagują:
[Rozmiar: 43340 bajtów]

Czas trwania lekcji

1 8.00 8.45
2 8.50 9.35
3 9.45 10.30
4 10.40 11.25
5 11.55 12.40
6 12.50 13.35
7 13.45 14.30
8 14.40 15,25
9 15,30 16.15

Archiwalne wpisy