Wielkanocne zwyczaje
Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc 2021 . Tradycyjnie święta te kojarzymy z czasem spędzonym
wśród najbliższych, z dodatkowym wypoczynkiem od codziennych obowiązków, a także
z delektowaniem się pysznymi potrawami. Jest to czas radości, często upływający na
wesołych, wiosennych zabawach na świeżym powietrzu. W tym roku powinniśmy spędzić je w gronie tylko najbliższej rodziny, ale wcale nie oznacza to, że musimy zrezygnować z tradycji.
Z obchodami Wielkiej Nocy związanych jest wiele zwyczajów, które rozpoczynają się od Niedzieli Palmowej. Wówczas przygotowywane są palmy – dekorowane kolorowymi wstążkami, suszonymi kwiatami i ziołami, a następnie używane podczas procesji w kościele. Poświęcone palmy chronią domy i mieszkania przed nieszczęściem. Innym obrzędem wielkanocnym jest święcenie pokarmów w kościele w Wielką Sobotę. W wiklinowym koszyku przyozdobionym bukszpanem znajdują się: baranek (symbol
zmartwychwstania Chrystusa), chleb (znak przemiany i symbol pomyślności), mięso (oznaka
zakończenia postu, a także zdrowia i dostatku), sól (chroniąca przed zepsuciem), chrzan (symbol ludzkiej siły), masło (znak dobrobytu), ciasto w postaci babki (symbol naszych umiejętności), kurczaczek i zajączek (wiosenne symbole budzącej się do życia przyrody) oraz jajka w postaci pisanek (symbole nowego życia). Pisanki można samemu farbować, wydrapywać lub naklejać gotowe wzory. Święconkę zjada się następnego dnia podczas uroczystego śniadania wielkanocnego. Wczesnym niedzielnym rankiem w kościele rozpoczyna się rezurekcja, której towarzyszy huk
wystrzelanych petard lub głośne bicie w bębny. Po rezurekcji zasiadamy do świątecznego śniadania. Najpierw zjadamy pokarmy poświęcone poprzedniego dnia. Na stole nie może też zabraknąć pasztetów, wędlin, jajek, żurku, mazurków i babek. Kolejnym zwyczajem wielkanocnym jest śmigus-dyngus tak zwany lany poniedziałek, przypadający na drugi dzień świąt. Jest to zabawa o charakterze ludowym polegająca na polewaniu się wodą i symbolizująca budzącą się do życia przyrodę oraz wiosenne oczyszczenie.
Tak jak każda uroczystość, również i Wielkanoc ma swoje tradycje, które niosą za sobą głębokie znaczenie i dlatego powinny być przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Izabela Stanio
Kl.VI