„Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” – każda dziewczyna powinna to przeczytać!
Witam, mam na imię Ewa i chodzę do 4 klasy. Chciałabym Was zachęcić do czytania książek, przecież każdy wie, że literatura to okno na świat. Zacznę od nowości, która pojawiła się w naszej szkolnej bibliotece.
Niedawno moja wychowawczyni zaproponowała mi i moim koleżankom, abyśmy z okazji Dnia Kobiet sięgnęły po książkę Anny Dziewit – Meller pt. ,,Damy, Dziewuchy, Dziewczyny. Historia w spódnicy”.
Książka opowiada o znanych Polkach, które mają na swoim koncie wiele przygód i dokonań.
Przez karty opowieści przeprowadzi nas Anna Henryka Pustowójtówna. Jej historia, podobnie jak wiele innych, wspomnianych w tej książce, została nieco przez nas zapomniana. A szkoda, bo śmiało można powiedzieć, że była to dziewczyna, która spędzała sen z powiek nie tylko swoim rodzicom, ale także… zaborcom! Nic więc dziwnego, że autorka wybrała tak niezwykłą postać na narratorkę swojej książki.
Heńka Pustowójtówna zabierze nas w wiele różnych miejsc, oddalonych od siebie nie tylko na mapie, ale także w czasie! Zajrzymy między innymi na nieco mroczny, skandynawski dwór, gdzie poznamy losy siostry Bolesława Chrobrego. Wspólnie udamy się do kopalni w Wieliczce, gdzie przyjrzymy się obowiązkom pierwszej kobiety, będącej chirurgiem!
Wśród opowieści znajdziecie także historię Simony Kossak, córki słynnych malarzy, która nie poszła w ślady rodziców. Zamiast wziąć w dłonie pędzel i paletę, postanowiła poświęcić swoje życie przyrodzie.
O kim jeszcze przeczytacie w książce?
Mi najbardziej spodobała się historia pani Krystyna Skarbek. Podczas II wojny światowej zdobywała informacje dla Polski o planach lub zamiarach wroga. Dzięki swoim umiejętnościom aktorskim została wypuszczona na wolność z aresztu. Taki James Bond w spódnicy.
Innymi bohaterkami książki są m.in. Wanda Rutkiewicz – królowa gór, Magdalena Bendzisławska – pierwsza kobieta chirurg oraz Krystyna Krahelska – kobieta, która użyczyła twarzy syrence Warszawskiej.
Gwarantuję, że będzie to udana i zaskakująca podróż po historii wybitnych Polek, o których nie zawsze pamiętamy tak, jak na to zasługują! Gorąco zachęcam Was do lektury. Moja starsza siostra już ją przeczytała. J
Ewa Gorzelec klasa IV