Kielnarowa murem za Królową i Królem
Orszak królewski Szkoły Podstawowej w Kielnarowej najlepszy w gminie.
Miecz Króla Kazimierza nasz.
W dniu 10 czerwca (niedziela) 2018 roku w ramach obchodów Dni Tyczyna odbył się Orszak Historyczny. Brały w nim udział wszystkie szkoły z gminy Tyczyn.
Pogoda dopisała, świeciło słońce. Uczniowie naszej szkoły zebrali się w cieni drzew na tyczyńskich plantach. Ostatnie poprawki fryzur i strojów, aby o godzinie 14.30 wyruszyć wraz z parą królewską na czele z Rynku do parku w Tyczynie. Uczniowie mogli poczuć się niczym gwiazdy filmowe, ponieważ orszak wzbudził ogromne zainteresowanie mieszkańców gminy, którzy robili mnóstwo zdjęć pięknym damom i rycerzom. Największą uwagi wzbudziła nasza „jazda konna”, rycerze z naszej szkoły musieli uspokajać swoje rumaki, które co chwilę rżały i wierzgały, co wywoływało w widowni śmiech.
Po dotarciu do celu odbyło się przedstawienie odtwarzające zaślubiny króla Władysława Jagiełły z Elżbietą z Pileckich Granowską. Następnie uczniowie poszczególnych szkół zaprezentowali swoje orszaki. Nasza szkoła wykazała się szczególną kreatywnością. Zaprezentowany został pokaz „ jazdy konnej ‘’ oraz pojedynek rycerski. (Link do filmiku https://www.youtube.com/watch?v=EH1Ks_lfrLM) Siódmoklasiści, Kuba i Dawid, wykazali się nie tylko zręcznością, ale również grą aktorską. Pojedynek zakończyła dama dworu Julia rzucając się na ukochanego i krzycząc „mój ci on”.Kolejną atrakcją były zawody. Z naszej szkoły wzięli w nich udział uczniowie klas drugich. Jury po zapoznaniu się z występami szkół oraz wynikami zawodów zadecydowało o zwycięstwie naszej szkoły. Nie udało by się jednak wygrać gdyby nie praca zespołowa całej szkolnej społeczności. Największą pracę nad orszakiem wykonała pani Izabela Liskowicz przy pomocy pana Piotra Ocieczka oraz innych nauczycieli. Pan Piotr przygotował rekwizyty dla uczniów: hełmy, miecze i tarcze. Z kolei pani Iza zadbała o stroje oraz ich odpowiednie dopasowanie. Najciekawszymi dodatkami były cztery głowy koni. Było to dzieło trzech osób: Pana Dyrektora, pani Izabeli oraz pana Piotra – naszego konserwatora, złota rączka w naszej szkole. Przygotowanie orszaku to praca zespołowa całej szkoły, uczniów, nauczycieli i rodziców. Należy wspomnieć zwłaszcza o Pani Annie Stanio, mama Izy z kl. III i Wiktorii
z kl. VII, to dzięki jej pomocy nasi uczniowie mogli nosić tak piękne szaty. Uważam, że wpływ na nasze zwycięstwo miał także fakt, że nasi opiekunowie ( pani Gabriela Warda, pani Izabela Liskowicz, pani Irena Para oraz pani Iwona Karnas) wykazali się ogromnym dystansem do siebie i wraz z nami przebrali się w średniowieczne stroje. Dzięki temu nasz orszak zyskał cztery dostojne damy a uczniowie z innych szkól mogli nam tylko pozazdrościć.
Uroczystości zostały zakończone występami młodzieżowych zespołów tanecznych z całej gminy. Naszą miejscowość reprezentował zespół: „Niezapominajki”.
Nie był to jednak koniec atrakcji, organizatorzy zadbali o to, by uczestnicy się nie nudzili. Dzięki nim można było podziwiać średniowieczne bronie oraz zbroje a także niezapomniany występ kuglarzy. Inną ciekawą atrakcją były stoiska ze staropolskim jedzeniem przygotowanym przez wiejskie zespoły ludowe z naszej gminy. Można było spróbować dawnych potraw wyrabianych w tradycyjny sposób i to całkiem za darmo. Wszystko to przy dźwiękach muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Vox Angeli.
Moim zdaniem cała impreza była bardzo udana. Najbardziej podobał mi się pokaz naszej „jazdy konnej” oraz pojedynek rycerski w wykonaniu Kuby i Dawida.
Michał Rochecki kl. VI